System gospodarowania odpadami komunalnymi podlega w ostatnim czasie dynamicznym zmianom. W rezultacie wymaga to od gmin podejmowania ciągłych działań mających na celu dostosowywanie lokalnych systemów gospodarowania odpadami do nowych uwarunkowań prawnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez przedstawicieli środowiska samorządowego oraz branży odpadowej przygotowaliśmy szkolenie, które ma na celu przybliżyć najważniejsze zmiany legislacyjne związane z realizacją zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane najnowsze przepisy obowiązujące od 05.09.2018 wprowadzone Ustawą o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1592).
Nowelizcja obejmuje swoim zakresem m.in.:
Wśród innych kluczowych zmian należy zwrócić uwagę na ostatnie nowelizacje wynikające z wejściem w życie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo dla przedsiębiorców, czy też zmiany związane z ustaleniem opłat za składowanie odpadów, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2017 r., poz. 2490). Co istotne, nowe stawki opłat za składowanie zmieszanych odpadów komunalnych wpływają na wysokość kar pieniężnych ponoszonych przez gminy z tytułu nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji papieru, metalu, tworzywa sztucznego i szkła.
Biorąc pod uwagę rosnące wymagania stawiane gminom oraz podmiotom działającym na rynku odpadowym, przygotowaliśmy unikatowe szkolenie, którego celem jest z jednej strony przybliżenie aktualnego stanu prawnego, a z drugiej wskazanie rozwiązań prawnych, które mogą przyczynić się do wzrostu osiąganych przez gminy poziomów recyklingu, a tym samym oddalić widmo ewentualnych obciążeń finansowych w postaci kar pieniężnych.
Adresaci szkolenia: pracownicy urzędów gminnych i miejskich, zakładów komunalnych oraz podmiotów zagospodarowujących odpady komunalne (RIPOK, PSZOK).
Blok I – Nowe uwarunkowania prawne gospodarowania odpadami komunalnymi (ok. 2,5h)
Blok II – Konsekwencje ostatnich zmian dla lokalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi (2,5h)
Blok III – Wyzwania na kolejne lata (1h)
Pytania do eksperta.
Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie - organizacji samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej. Partner i szef działu prawa administracyjnego w kancelarii SMMLegal Adwokaci sp.k. Ekspert prawny i doradca regionalnych i ogólnopolskich organizacji samorządowych i branżowych.
W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w prawie samorządowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących funkcjonowania spółek komunalnych, gospodarki wodnej, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz zagospodarowania odpadów. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów funkcjonujących w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, gospodarki odpadami oraz odnawialnych źródeł energii.
Trener realizujący szkolenia w ramach ogólnopolskich i regionalnych programów szkoleniowych z zakresu m. in. prawa ochrony środowiska, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, gospodarki wodnej, usuwania drzew i krzewów, gospodarowania odpadami komunalnymi. Aktywny uczestnik blisko trzydziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych. Autor ponad stu opracowań naukowych i naukowo-praktycznych poświęconych m. in. gospodarce komunalnej i ochronie środowiska.
J.G.Training szkolenia specjalistyczne
Gospodarka odpadami w nowych uwarunkowaniach prawnych – nowelizacja ustawy o odpadach oraz inne kluczowe zmiany
Ochrona środowiska
Jesteśmy gotowi, by pomóc Ci w Twojej karierze.